Arheolozi iskopali netaknut pult drevne zalogajnice u Pompejima
“Mogućnosti za proučavanje te zalogajnice jedinstvene su jer je ovo prvi put da je nešto tako otkopano u celosti”, rekao je predstavnik muzeja.
Arheolozi su u Pompejima otkrili netaknut pult drevne zalogajnice s ostacima hrane stare dvije hiljade godina.
Zalogajnica, kako ju je opisao talijanski muzej, jedna je od najstarijih u Pompejima, objavio je u subotu muzej Parco Archeologico.
“Mogućnosti za proučavanje te zalogajnice jedinstvene su jer je ovo prvi put da je nešto tako otkopano u celosti”, rekao je predstavnik muzeja.
Pult je već delomično bio otkopan 2019. Arheolozi su pronašli ostatke hrane te kostiju ljudi i životinja koji su zatrpani u erupciji vulkana.
Prvobitna otkrića sugerišu da su pronađene ljudske kosti ostaci 50-godišnjaka koji je verojatno bio u ležećem položaju kad se dogodila katastrofa. Drugi ostaci se još analiziraju.
Pompeji i obližnji grad Herkulanej uništeni su u erupciji Vezuva 79. godine nove ere. Pepeo, blato i lava zatrpali su naselja.
Otkriveni pult je žute boje i ukrašen je prizorima životinja, slikama svakodnevnog života i slikom morske nimfe kako jaše morskog konjica.
Patke i petlovi verovatno su bili primeri životinja koje su se uzgajale pa prodavale.
Na gornjoj površini pulta su otvori za odlaganje glinenih posuda s toplom hranom u kojima su pronađeni tragovi hrane.
Pronađena je i ukrašena brončana posuda u kojoj su se služili napitci, keramičke posude za kuhanje, posude za vino i amfora.
U Pompejima je u trenutku erupcije vulkana 79. godine nove ere živelo oko 13.000 stanovnika.
Ostaci grada otkriveni su tek u 16. veku, a organizovana iskopavanja započela su oko 1750.
No u novije vreme pažnja je usmerena na nastojanje da se zaustavi propadanje i urušavanje vrednih ruševina.