Hronovizor

Legenda o „Hronovizoru”, vremeplovu koji je sakriven u Vatikanu?

Dokaz o raspeću Isusa Hrista

Od 1960-ih do 1990-ih, otac Pelegrino Erneti je tvrdio da je pomogao u stvaranju vremeplova po imenu „Hronovizor”, koji je koristio za posmatranje raspeća Isusa Hrista.

Od svih navodnih tajni Vatikana, nijedna možda nije bizarnija od legende o „Hronovizoru”.

Za „Hronovizor” se veruje da je uređaj koji korisniku daje mogućnost da vidi kroz vreme. Iako postojanje „Hronovizora” nikada nije dokazano, knjiga vatikanskog sveštenika oca Fransoa Brune iz 2002. godine tvrdi drugačije.

Otac Pelegrino Erneti, koji je navodno pomagao u izgradnji „Hronovizora”, bio je monah, naučnik i egzorcist/ Foto: Public Domain

Prema Bruneu, „Hronovizor” je razvio otac Pelegrino Erneti, benediktinski monah. Erneti je navodno držao uređaj u tajnosti sve do ranih 1960-ih kada se poverio Bruneu i rekao mu da mu je 12 naučnika, uključujući poznatog fizičara Enrika Fermija i bivšeg nacističkog naučnika Vernera fon Brauna, pomoglo da ga napravi.

Izrađen od katodnih zraka, antena i metala koji su primali zvučne i svetlosne signale na svim talasnim dužinama, „Hronovizor” je navodno omogućio timu naučnika da dokumentuje događaje iz prošlosti, uključujući raspeće Isusa Hrista. Stoga bi mašina mogla da potvrdi biblijska učenja, jednostavno pružajući neposredan uvid u prošlost.

„Hronovizor” je navodno izgradio dobitnik Nobelove nagrade i NASA-in inženjer

Glavni „dokaz” za vremeplov je Bruneova knjiga iz 2002. godine, Le Nouveau Mistere du Vatican. U njemu Brune objašnjava kako je upoznao oca Ernetija u vožnji brodom preko Velikog kanala u Veneciji početkom 1960-ih. Poput Brune, Erneti je bio dobro upućen u istoriju drevnih jezika, što je omogućilo prirodan razgovor. Ali ubrzo je Erneti usmerio njihov razgovor ka nauci.

Brune je izlagao mnoge načine na koje se hrišćanska Biblija može tumačiti kada je Erneti sugerisao da mu je pristup istini bio omogućen putem uređaja koji putuje kroz vreme.

Erneti je tvrdio da su se on i grupa poznatih naučnika okupili u zajedničkoj potrazi za otkrivanjem prošlosti. Jedan naučnik bio je Fermi, koji je 1938. godine dobio Nobelovu nagradu za fiziku, a drugi bivši nacista fon Braun, čiji je rad u NASA-i doveo Ameriku do Meseca.

Prema Ernetiju, uređaj je imao nekoliko antena, od kojih su tri napravljene od „misterioznih“ metala koji su hvatali zvuk i talase svetlosti u odgovarajućim spektrima.

„Tragač smera“ na uređaju navodno je podešen na određeno doba koje je neko želeo da pogleda, dok ga je ekran prikazao, a dodatni uređaj snimio.

„Hronovizor” je više bio kao prozor u prošlost nego vremenska mašina. Erneti je rekao da je to funkcionisalo poput televizije, hvatajući odjeke davnih dana koji su „lebdeli” u svemiru – i tvrdio je da je video neke zapanjujuće stvari.

Uređaj je navodno otkrio najvažnije biblijske trenutke

Od osnivanja Rimskog carstva do uništenja Sodome i Gomore, Erneti je tvrdio da su on i njegov tim zavirili u neke od najvažnijih događaja u Bibliji.

Čak je 2. maja 1972. godine italijanska publikacija pod nazivom La Domenica del Corriere objavila njegovu tvrdnju. Pod naslovom „Mašina koja fotografiše prošlost konačno je izmišljena“, članak je obuhvatio šokantne Ernetijeve izjave koje je čitava Italija čitala.

Uz doduše sumnjive tvrdnje, časopis je objavio navodnu fotografiju sa „Hronovizora” za koju je Erneti tvrdio da prikazuje Rimljane koji su razapeli Isusa Hrista. Članak iz 1972. takođe je navodio da je Erneti bio svedok „Tajne večere” i za uspomenu je zadržao fotografiju biblijskog događaja.

Navodna Isusova fotografija dobijena kroz „Hronovizor” (levo) i slično umetničko delo (desno) koje je nastalo mnogo pre nego što je Erneti objavio ovu sliku/ Foto: Public Domain

Erneti je tvrdio do svoje smrti 1994. godine da je Vatikan skrivao mašinu kako bi je zaštitio od pada u pogrešne ruke. Zanimljivo je da je Vatikan 1988. godine odredio da će „svako ko koristi instrument takvih karakteristika biti izopšten“.

Ubrzo pre nego što je umro, Erneti je napisao otvoreno pismo ponavljajući da je uređaj stvaran. Tvrdio je da nam je „Papa Pije XII zabranio da otkrivamo bilo kakve detalje o ovom uređaju jer je mašina bila vrlo opasna“.

„Hronovizor” ostaje još jedna misterija Vatikana

Koliko god „Hronovizor” zvučao mučno, mnoge Ernetijeve tvrdnje o njemu su u međuvremenu osporene. Skeptici tvrde da je njegova navodna Isusova fotografija bila samo jeftina reprodukcija kipa smeštenog u Umbrijskoj crkvi. Drugi časopis je tvrdio da je fotografija samo obrnuta Isusova slika sa razglednice napravljene u italijanskom gradu Kolvalenca.

Časopis Paracelsus je 1996. godine objavio dalje kritike Ernetijevih tvrdnji. Članak je ispitivao zašto Erneti nije objavio detaljna uputstva o tome kako uređaj može da se napravi kako bi legitimisao svoje tvrdnje. Dalje, članak je otkrio kako je dizajn „Hronovizora” imao potpunu sličnost sa uređajem u naučnofantastičnoj knjizi iz 1947. godine.

Neki kažu da je otac Pelegrino Erneti priznao da je izmislio celu priču pre svoje smrti 8. aprila 1994. godine, ali ovo ostaje i dalje žestoko osporavano. Za fon Braunom, Fermijem, Ernetijem i Bruneom koji su sada mrtvi, ostala je samo intrigantna misterija.

Postojanje ovog navodnog vremeplova još nije potvrđeno…

Izvor: 4unsolved.com

832 Pregleda